06633430160

تلفکس

agri[a]lu.ac.ir

پست الکترونیک

چهارشنبه ١٣ فروردين ١٣٩٩

امروز

گروه علوم و مهندسی محیط زیست

گروه علوم و مهندسی محیط زیست

 

 

معرفی:

گروه علوم و مهندسی محیط زیست دانشگاه لرستان در سال 1396 با هدف تربيت نيروهاي متخصص در زمینه محیط زیست با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی راه‌اندازی گردید. این گروه هم‌اکنون با تعداد  3 نفر عضو هیات‌علمی فعالیت می‌کند. حفاظت از محیط زیست و تحقق توسعه پایدار در سطوح محلی، منطقه ای و جهانی برای بهبود شرایط و تعالی زندگی انسان یک هدف اساسی است. برای نیل به این هدف، افزایش علوم و دانش محیط زیست با تدوین و ارائه دوره های آموزشی جامع و کارآمد ضروری است. رشته علوم و مهندسی محیط زیست براساس سیاست های کلان کشور، نیازهای ملی و جهانی و مباحث و فناوری های جدید تدوین گردیده و برنامه درسی آن در برگیرنده دروس نظری، آزمایشگاهی و میدانی در زمینه های مختلف وابسته به رشته است. در تعریف سرفصل‌های رشته‌ی علوم و مهندسی محیط زیست تلاش بر آن است که تا حد ممکن دانشجویان این رشته پس از فراغت از تحصیل بتوانند در مراکز خصوصی و دولتی مرتبط با رشته تخصصی خود، فعالیت علمی مفید و مؤثر داشته و با استفاده از دانش کسب شده بتوانند موجب ارتقاء این شاخه از علم شوند. اين گروه در حال حاضر در مقطع كارشناسي هر سال حدود 25-20 دانشجو مي‌پذيرد.

 

اهداف:

بطور كلي هدف از تأسيس رشته محيط زيست در كشور توجه به مواهب  طبيعي اعم از آبهاي داخلي و مرزي ، جنگل، مرتع، تالاب، خاک، فضاهاي مسکوني ( روستا‌ها و شهرها)، فضاهاي صنعتي وآلودگي‌هاي ناشي از فعاليت‌هاي انسان، پيشگيري از آلودگي‌ها سامان دهي صنايع وکنترل آلودگي‌هاي ناشي از آنها، حفظ تنوع زيستي و حيات وحش، مديريت واستحصال از جمعيت‌هاي حيات وحش بوده است.  لذا دانشگاه‌هاي مجري اين رشته وظيفه تربيت نيروهاي متخصص و كارآمد جهت برنامه ريزي به منظور حفظ ونگهداري ارکان محيط زيست براي رفاه وآسايش نسل امروزوامانت دار نسل‌هاي آتي براساس اصول اکولوژيکي را بعهده دارند.

در بخش محیط زیست طبیعی، حفظ گونه‌هاي با ارزش اقتصادي، حفظ و مديريت منابع ژنتيكي و تنوع گونه‌ها، وتنوع زيستي و مسائل مربوط به آن از جمله مديريت و حفاظت از وظايف محيط زيست طبيعي است. در بخش محيط زيست انساني، کنترل وپيشگيري از آلودگي‌ها مورد توجه است. بخش ارزيابي محيط زيست، مکان يابي، مديريت سرزمين و سامان دهي فعاليت‌هاي انسان مورد توجه است.

لذا دانشجويان در طي دوران تحصيل ضمن كسب مهارت و تجربه علمي‌ در خصوص موضوعات پايه و اساسي دانش محيط زيست وعلوم مرتبط ، با موضوعات تخصصي اين رشته از جمله فنون مدیریت حيات وحش، ارزيابي اثرات توسعه بر محیط زیست، آمایش سرزمین، آلودگي های محیط زیست ، سنجش از دور و سامانه‌هاي جغرافيايي و ... آشنا خواهند شد و مهارت‌هاي لازم براي تأمين احتياجات بخش‌هاي اجرايي را كسب خواهند نمود.

 

طول دوره و شكل نظام آموزشي:

طول دوره و شكل نظام آموزشي دوره‌ كارشناسي رشته علوم و مهندسی محيط زيست بر اساس مصوبات شوراي عالي برنامه ريزي و مقررات آموزشي 4 سال مي‌باشد كه به شكل نظام ترمي- واحدي ارائه مي‌گردد.  هر ترم حدود 16 هفته آموزشي است و دروس هر ترم بر اساس برنامه ريزي‌هاي گروه آموزشي و موضوعات درسي بصورت دروس تئوري و عملي ارائه مي‌گردد.  از ويژگي‌هاي اين رشته با توجه به ارتباط تنگاتنگ آن با موجودات زنده و وابستگي آنها به شرايط محيطي، تاکيد بر دروس عملي مي‌باشد كه هدفي است تا  دروس تخصصي بصورت تئوري عملي ارائه  گردد.

 

تعداد واحدهاي درسي:

تعداد واحدهاي درسي دوره كارشناسي رشته علوم و مهندسی محيط زيست 140 واحد به شرح زير است:

-دروس عمومي: 22 واحد

-دروس علوم پايه : 30 واحد

-دروس تخصصي:  78 واحد

-دروس اختیاری:  10واحد

 

 

نقش، توانايي و شایستگی دانش آموختگان:

دانش آموختگان این رشته در زمینه های ذیل از توانایی و شایستگی برخوردار خواهند بود:

·         کسب دانش پایه و افزایش انگیزه و آگاهی نسبت به مسائل محیط زیست

·         رشد و پرورش قدرت درک مفاهیم و مبانی اساسی محیط زیست به روش علمی و نظام مند

·         افزایش توانایی و شایستگی برای تعیین و کاربرد روش های مناسب برای حل مشکلات محیط زیست در مراکز خدمت

·         کسب مهارت در تهیه، اجرا و نظارت بر انجام طرح های اجرایی و پژوهشی کاربردی محیط زیست

دانش آموختگان این رشته با توجه به دانش ها و مهارت هایی که کسب می کنند، قادر خواهند بود با همکاری در مراکز آموزش عالی به ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی بپردازد.همچنین، دانش آموختگان این رشته قادر خواهند بود به عنوان پژوهشگر در موسسات تحقیقاتی به امر پژوهش در زمینه محیط زیست بپردازند. سازمان های دولتی مختلف چون: معاونت راهبردی ریاست جمهوری، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور، وزارت نفت، وزارت جهاد سازندگی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنایع، وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان جنگل ها، مرتع و آبخیزداری، بخش ایمنی، بهداشت و محیط زیست صنایع، شهرداری هاو ... از جمله مراکزی هستند که دانش آموختگان این رشته قادر به ارائه خدمات خواهند بود. از سوی دیگر، فارغ التحصیلان این رشته با توجه به مهارت هایی که به صورت عملی در کارگاه های تخصصی کسب می نمایند از قابلیت های لازم به منظور همکاری با مهندسین مشاور محیط زیست کشور نیز برخوردار خواهند بود. به علاوه دانش آموختگان می توانند مدیریت بخش محیط زیست ارگان ها، نهادها، سازمان های دولتی و خصوصی را برعهده بگیرند.  

 

 

شرایط و ضوابط ورود به دوره :

مطابق ضوابط و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد.

 

برنامه‌هاي آتي:

با توجه به نيازهاي بخش‌هاي اجرايي و تحقيقاتي كشور از يك سو و تعريف موضوعات و زمينه‌هاي جديد علمي، اجرايي در خصوص محیط زیست، اين گروه در نظر دارد با برنامه ريزي دقيق و اصولي در سال‌هاي آتي در مقاطع تحصيلات تكميلي (كارشناسي ارشد و دكتري) در گرايش های ارزيابي و آمایش محيط زيست، برنامه ریزی محیط زیست، آلودگی محیط زیست و مدیریت و حفاظت محیط زیست اقدام به جذب دانشجو نمايد. اميد است با تلاش مسئولين و فراهم شدن امكانات و تجهيزات مورد نياز هرچه زودتر به اين مهم نائل گرديم.

خدمات الکترونیکی

سیسستم جامع آموزش
سامانه تغذیه
سامانه ایمیل
کتابخانه
سامانه نشریات